Epoksi

  

 

Epoksi Nedir?
Epoksi, termosetler grubundan yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir. Suya, aside ve alkaliye direnci çok iyidir, zamanla direnç özelliğini yitirmez. Çatlağa doldurulmuş epoksi yapıştırıcısı, çatlağın yarattığı süreksizlik ortamını sürekli duruma dönüştürür, çatlağın her iki yüzünü çatlak boyunca sürekli olarak birbirine bağlar ve gerilme birikimlerini önler.
 
Genellikle iki komponentli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve takibeden bir iki hafta içinde olgunlaşarak nihai sertliğe ulaşır. Cam veya karbon elyafı ile epoksi kombinasyonu mükemmel mekanik dayanıklılığa sahiptir. Bu yüzden uzay ve havacılık teknolojilerinde ve denizcilik alanında çok kullanılır. Epoksi, inşaat alanında da yaygın kullanılan bir malzemedir. Onarım sırasına uygun çatlakların doldurulmasında, sonradan betonun içine eklenecek çelik donatıların yerleştirilmesinde kullanılır. Betonarme içine saplanan donatılar için çekme mukavemetleri oldukça yüksektir. Epoksi, aynı zamanda bir yüzey kaplama ürünüdür. Ayrıca, boya veya astar olarak da kullanılır.
 
Epoksinin Avantajları
 1. Estetiktir.
 2. Sürtünmeye ve aşınmaya karşı dayanıklı yüzeyler oluşturur.
 3. Kolay temizlenir, hijyeniktir.
 4. Yağ ve kimyasallara karşı dirençlidir.
 5. Solvent içermez.
 6. Kaymaz.
 7. Kokusuzdur.
 8. Kolay ve hızlı uygululanır
 9. Hijyeniktir.
 10. Yüksek mekanik direnç sağlar.
Epoksi Zemin Kaplama
Epoksi Boya Nedir?
Epoksi boya, her alanda kullanılabilen reçine esaslı dayanıklı bir boya türüdür. Kimyasal çift kompenatlı reçine ve sertleştiriçi yapısı, epoksi boyanın güçlü bir tutucu ve dirençli özelliğe sahip olmasını sağlamaktadır. Epoksi boya, %5 ile %10 arası esneklik payı, çatlak yüzeylerde dolgu amaçlı ve darbelere karşı dirençli olması, nem ve rutubette tutucu olması, sağlık açısın antibakteriel olması ile tercih edilir.
 
Epoksi Boya Renkleri
Epoksi boya renkleri üniversal renk kartelasına göre hazırlanır. Bütün epoksi renkleri mevcuttur.
 
Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları
Epoksi zemin kaplama fiyatları ürün modeline, kullanım amacına, renklerine ve kalınlığına bağlı olarak fiyat değişmektedir. Ortalama m2 Fiyatları 10 Euro ile 16 Euro arası olabilmektedir.
Dekoratif epoksi zemin kaplama, 3 boyutlu epoksi zemin kaplama ve doğal taş epoksi zemin kaplama fiyatları farklıdır. Projeye göre fiyatlandırılır.
 
Epoksi Zemin Kaplama Modelleri
Self Levelling epoksi kaplama, multilayer epoksi kaplama, tekstürlü epoksi kaplama, şeffaf epoksi kaplama, dekoratif epoksi kaplama, granit ve mermer desenli epoksi kaplama, 3 boyutlu epoksi kaplama, HD veya ledli epoksi kaplama.
 
Bütün modellerde kalınlıklar farklı olabilir. Epoksi teknik şartnamelerine göre de kalınlık belirlenebilir. Epoksi kaplama uygulama teknik destek, epoksi boya uygulaması ve epoksi zemin kaplaması konusunda tercübeli ekimiz, ekipmanlarımız ile Türkiye'nin her bölgesine uygulama hizmeti vermekteyiz. Teknik destek fiyatlandırma için iletişime geçiniz. 
 
Epoksi Sertleştirici (Hardener) Nedir?
Epoksi sistemler 2 bileşenden oluşmaktadır; epoksi reçine ve epoksi sertleştirici. Solventli, solventsiz ve su bazlı diye 3 gruba ayırabileceğimiz epoksi reçinelere esas bitmiş ürünün özelliğini kazandıran bileşen epoksi sertleştirici kısmıdır ve çok çeşitli epoksi sertleştiriciler bulunmaktadır.
 
Yüksek kimyasal dayanım, yüksek uv direnci ve yüksek mukavemet sağlayan epoksi sertleştiricileri, amin bazlı epoksi sertleştiricileridir. Uygulama süreleri 15 dakika ile 4 saat arasında, vizkositeleri de 100 – 750 MPa aralığında değişmektedir.
 
Epoksiler Reaktif Diluent diye tabir edilen inceltici ürünleri ile inceltmede kullanılmaktadır. Bu ürünler glisidileter bazlı olup cam yünü sanayinde, kord bezi üretiminde de kullanılmaktadır.
 
Epoksi, genel olarak, beton yüzeylerin partiküler bir kaplama düzlemi oluşturulmak sureti ile korunması, tamiri ve dekoratif bir görünüm verilmesi amacıyla kullanılan bir ürün grubudur. Bu özelliklerinden dolayı, çok geniş bir alanda; sağlam, dekoratif, sıhhi kimyasal ve fiziksel dayanımları çok yüksek, hem uygulama ve hem de sonraki kullanım ömrü içinde insan sağlığına zararsız yüzeylerin imalatında her geçen gün daha da artan bir taleple kullanılmaktadır. Yapı sektörünün her geçen gün daha bilimsel ve teknolojik metotlara yönelmek ihtiyacı, uzmanlaşmış bilimsel ve teknik kadrolarla üretilen ve uygulanan ürünlerin daha da yaygılaşarak kendilerine zemin hazırlaması şansını ve zorunluluğunu dayatmaktadır. Bu çerçevede epoksi ürün grubu gelecekte çok daha fazla tanınacak, kullanılacak ve sevilecek “modern” yapı malzemelerinin başında gelmektedir.
Epoksi Uygulamaları

Epoksi Kullanım Alanlarından Bazıları
Epoksi uygulaması zemin ve duvar olmak üzere bir çok alana cevap vermektedir. Kullanım alanı geniştir. Uygulama tarzına ve ürün seçimine bağlı olarak şöyle sıralanabilir:

 • Sanayi fabrikaları
 • Endüstriel zemin ve duvarlar
 • Tekstil fabrikaları
 • Matbaalar
 • Laboratuarlar
 • Şişeleme ve dolum tesisleri
 • Hastaneler
 • Uçak hangarları
 • Lastik fabrikaları
 • Depolar
 • Antrepolar
 • TV stüdyoları
 • Eletronik montaj alanları
 • Bira ve şarap tesisleri
 • Plastik sanayii
 • Otomobil servisleri
 • Petrokimya tesisleri
Hangi Zeminlere Epoksi Uygulanır?
Beton, şap, mozaik, seramik zeminler üzerine epoksi kaplama yapılabilir. Bu noktada önemli olan kaplama yapılacak zeminin sağlamlığı ve yüzey pürüzsüzlüğünün sağlanmış olmasıdır. Eğer zemin yeteri derecede sağlam değilse, zemin güçlendirilmelidir.
 
Epoksi Nerelerde Kullanılabilir?
 1. 1. Donatı ve demirlerin yapıştırılmasında.
 2. Betonarmede.
 3. Yalıtımda.
 4. Prefabrik beton elemanları ve kolonların montajında.
 5. Taze betonu, eski sertleşmiş beton veya harca bağlamak için yapıştırıcı reçine olarak.
 6. Aşınmaya karşı koruyucu kaplama yüzeyi olarak.
 7. Yüksek dayanımlı zemin ve duvar boyası olarak.
 8. Su altı imalatlarında.
 9. Boya ve astar olarak.

En yaygın olarak kullanılan epoksi grubu, zemin kaplaması olarak kullanılan gruptur.

Epoksi yüzey kaplama uygulamalarının genel özellikleri şöyle sıralanabilir:

 1. Estetiktir
 2. Sürtünmeye ve aşınmaya karşı dayanıklı yüzeyler oluşturur
 3. Kolay temizlenir, hijyeniktir
 4. Yağ ve kimyasallara karşı dirençlidir
 5. Solvent içermez
 6. Kaymaz
 7. Kokusuzdur
 8. Kolay ve hızlı uygululanır
Şeffaf Epoksi
Şeffaf epoksi reçine ve uv dayanımlı ultra şeffaf epoksi reçinelerimizle, mobilya,bijuteri,elektrik-elektronik, reklamcılık sektörlerininde hizmetinizdeyiz.
 
Tek seferde 2 cm, 6 cm ve kontrollü dökümle 10 cm'e kadar döküm yapabileceğiniz şeffaf epoksi reçinelerimiz mevcuttur. Tüm teknik detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Terazzo ve Stonart Uygulamaları
Terrazzo
Geniş tasarım olanaklarıyla reçine esaslı ya da çimento esaslı bir bağlayıcının veya bunların bir kombinasyonu ile döküldüğü mermer, kuvars, granit, cam veya diğer uygun malzemelerin cipslerinden oluşur. Metal şeritler bölümleri veya renk veya materyali bir desen şeklinde bölünürler. Sertleştirildikten sonra zımparalanır ve pürüzsüz cilalanır veya düzgün dokulu bir yüzey elde edilir.
 
Terrazzonun Tarihçesi
1500 yıllık tarihe dayanan Terazzo kelimesi İtalyan terimlerinin “teras” kelimesinden geldiği için tamamen Venedik mermer işçileri tarafından yaşam alanlarının çevresindeki avlu yüzeyini kaplamak için düşük maliyetli bir döşeme malzemesi olarak ortaya çıkmıştır.
 
Terrazzoda mümkün olduğunca geri dönüşüm ürünlerini kullanılmaktadır. Bu bağlamda özellikle cam ve ayna agregalarının tamamına yakını endüstri ve konut tipi atıklardan elde edilmektedir. Kullanılan taşlarında bir çoğu, taş ocaklarının atık olarak nitelendirdikleri boyutlarda olduğundan doğal kaynakların verimli kullanımına da destek sağlamaktayız.
 
Terrazzo Uygulama Alanları
Genellikle iç mekanlara uygun olan terrazzo; alışveriş merkezleri, ofis binaları, kafeteryalar, müzeler, kongre merkezleri, havaalanları, hastaneler, okullar gibi yerlerde tercih edilirken, sürekli yapısı sayesinde küçük alanlara genişlik katar.
Epoksi terrazzo ürünleri çok farklı alanlarda, çok farklı fonksiyonlarıyla hayat bulur. Kimi zaman sadece desenleri ile ilgi çekerken kimi zaman derzsiz, sürekli yapısı ile alanlara hacim kazandırır. Günümüzde terrazzo görüntü estetiği, optimum dayanıklılık, düşük bakım maliyeti sağlayan çevre dostu zemin kaplama malzemesidir.
 
Uygulama Avantajları
Başta ABD olmak üzere, hastanelerde kullanılması zorunlu hale getirilen terrazzo ürünleri, son yıllarda toplumları çok ciddi boyutlarda etkileyen salgınları (domuz gribi, deli dana hastalığı, grip vb) yayılmasında önleyici rol oynayarak toplum sağlığını korumaktadır. Terrazzo, alternatif zemin kaplama sistemleri (doğal taşlar, seramik ve halı) gibi nem tutmadığından, bakteri ve mantar gibi mikrobiyolojik oluşumlara izin vermez. Üstelik epoksi terrazzo uygulanmış zeminlerin temizliği de pH derecesi çok düşük temizleyiciler veya sadece su ile yapıldığından kullanım sırasında da çevreyi rahatsız etmez.
 
Ston’Art (Dış mekan Terrazzo)
Yüzlerce yıldır iç mekanlarda uygulanan, 21. Yüzyıl teknolojisi ile birlikte dekoratif, uzun ömürlü ve çok hızlı uygulanabilen iç ve dış ortamlarda kullanılabilen doğa dostu bir zemin kaplama malzemesidir. Genellikle dış koşullara uygun (Park, bahçe,yürüyüş yolları, meydanlar, açık alanlar)  Ston’Art ürünleri; çok farklı alanlarda çok farklı fonksiyonlarıyla hayat bulur. Desenlerin metal profiller yardımı ile beton zemine monte edilmesi ve daha sonra istenen büyüklükte doğal taş agregalarının reçine esaslı karışım ile hazırlanıp, sıkılaştırılması ve yüzeyin cilalanması şeklinde uygulanır.
 
Zemin kaplama işleminde derz kullanılmadığından, uygulandığı alanlarda bir bütünlük sağlar. Bu nedenle özellikle düz ve geniş alanların arandığı havalimanı, hastane ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde tercih edilirken, sürekli yapısı sayesinde küçük alanlara genişlik katar. Tüm bunların yanında Ston’Art uzun ömrü, değişim için harcanacak enerji ve kaynakları en aza indirerek yüksek oranda tasarruf sağlar. Günümüzde Ston’Art, bir yapının LEED direktiflerine uygunluk seviyesine yaklaşık 5 puan ekleyebilmektedir. Bu sayede yeşil yapıların oluşturulmasında avantaj sağlar.
 
Uygulama Avantajları
Canlı renklerle mimarların tasarımlarını zeminlere yansıtabilir, tasarımcılara göz alıcı renkler, hayret uyandırıcı desenler meydana getirme özgürlüğü verir. Bu özellik Ston’Arta özgü olup, doğru seçilmiş renk-agrega kombinasyonları ile hayal edebileceğiniz her tasarımın uygulanmasını mümkün kılar.
 • Kullanım süresi yapının ömrü ile paraleldir.
 • Bakım maliyeti düşüktür. Estetik görünümü vardır.
 • Islak zeminlerde mükemmel kayma direnci gösterir.
 • Hızlı uygulanabilmesi sayesinde projelerinizde pratik çözümler yaratır.

 

* Terazzo genelde iç mekan, Stonart ise genelde dış mekanlarda uygulanmaktadır.

 

 

Projelerimiz

Mızrak Yapı İnşaat

Gelecek Planlandı

Biz Gerçekleştiriyoruz